2020’de Van: Çığ, deprem, sel, tekne faciası, uçak kazası

2020’de Van: Çığ, deprem, sel, tekne faciası, uçak kazası

0
PAYLAŞ
<

VAN – 2018 senesinde bir sokak röportajında Vanlı bir yurttaş kendine sorulan, “Gelecekten beklentiniz nedir?” sorusuna, “Çok şükür kötü günleri geride bıraktık, şimdi sırada daha kötü günler var” demiş ve sosyal ağlarda gündeme oturmuştu. Vanlı yurrtaşın söyledikleri, 2020 senesinde gerçeğe dönüştü. Van’da yaşanan deprem, çığ, kasırga, sel, tekne faciası ve son olarak polis keşif uçağının Artos Dağı’na çarpması olaylarının ardından Vanlılar şu soruyu soruyor: “Sırada hangi felaket var?”

ÇIĞ

4-5 Şubat 2020 tarihleri arasında Van-Bahçesaray kara yolunun 33’üncü kilometresinde çığ düştü. Çığın altında kalan iş makinesi ve minibüsteki yedi kişi kurtarılırken, beş kişi de yaşamını yitirdi. Daha sonra çığ altında kalan iki kişi için kurtarma çalışmaları başlatıldı. Aralarında çalışmalar için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve UMKE’ye bağlı ekiplerin de olduğu yaklaşık 350 görevli gönderildi. Çalışmaların yapıldığı noktaya sabah saatlerinde bir kez daha çığ düştü. Aralarında güvenlik görevlilerinin de olduğu 33 kişi daha çığ altında kalırken toplam 42 kişi yaşamını yitirdi.

DEPREM

23 Şubat 2020 ‘de İran’ın Türkiye sınırı yakınlarındaki Khoy kentinde 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi, deprem Van’dan da hissedildi. İlk olarak Türkiye-İran sınırına yakın İran’ın Hoy kentinde saat 08.53’te AFAD verilerine göre 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelirken, Van’ın Başkale ilçesinde 4’ü çocuk 9 kişi yaşamını yitirdi, 2’si yoğun bakımda 50 kişi de yaralandı.

KASIRGA

25 Mayıs 2020 İran sınırında bulunan Van’ın Çaldıran ilçesi Sarıçimen Mahallesi’nde, dün gece başlayan ve saatteki hızı 50-80 kilometreyi bulan güçlü rüzgardan dolayı yeni yapılan ilkokul binası ile 35 ev zarar gördü. Bazı araçların camları patladı ve elektrik direkleri devrildi.

SEL

Haziran ayı içinde Erciş ve Çatak İlçelerinde meydana gelen sel felaketinin neticesinde 400 hayvan telef olurken, yüzlerce ev su altında kaldı.

TEKNE FACİASI

27 Haziran 2020’de Van Gölü’nde mülteci teknesi battı. Teknede bulunan 100 kişiden 37 kişinin cesedine ulaşılırken, geriye kalanların cesetlerinin bulunması için çalışmalar devam ediyor.

POLİS UÇAĞI DÜŞTÜ

Son olarak dün gece saatlerinde 7 polisin yaşamını yitirmesine sebep olan kazada Emniyet’in keşif uçağı, Van’ın Gevaş İlçesi’nde bulunan Artos Dağı’na çarptı. (DUVAR)

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK