20 Ülke Rusya’dan Koronavirüs Aşısı Talep Etti

20 Ülke Rusya’dan Koronavirüs Aşısı Talep Etti

0
PAYLAŞ
<

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin salı günü yapmış olduğu açıklamada dünyanın ilk Kovid-19 aşısını tescillediklerini söyledi. Putin, aşının gerekli testlerden geçtiğini ve kullanıma hazır olduğunu söylese de bilim insanları, hatalı bir aşının olumsuz sorunlar ortaya çıkarabileceği konusunda uyardı.

Euronews’e göre, uzmanlar, 10 binlerce kişinin katılımı ile aylarca süren 3’üncü faz denemeleri sonlanmadan aşıyı piyasa sürmenin tehlikeye yol açabileceğini düşünüyor.

Rusya Klinik Deneyler Kurumları Birliği, “Hızlı bir onay süreci Rusya’yı aşı yarışında lider yapmayacaktır, bu aşıyı kullananları lüzumsuz bir tehlikeye atacaktır” açıklamasını yaptı.

3’üncü Faz Deneyler Sürerken Gönüllülere De Verilecek

Çalışmaları fonlayan Rus Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı (RDIF) Kirill Dmitriev, 3’üncü faz deneylerinin Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Filipinler ve muhtemelen Brezilya’da çarşamba günü başlayacağını duyurdu.

Ancak denemelerin sonuçlanmasından önce aşı Rusya’da gönüllülere de verilecek.

Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, bu çerçevede doktorlar ilk sırada olmak üzere 10 binlerce kişinin gönüllü olarak aşılanabileceğini söyledi.

Rus Yatırım Fonu Başkanı: 20 Ülkeden Talep Var

Kirill Dmitriyev Dimitriev, “Gameleya Enstitüsü tarafından geliştirilen Rus aşısına yurt dışından büyük bir ilgi var. 1 milyarın üzerinde doz aşı için 20 ülkeden talep aldık” diye konuştu.

Taleplerin en çok Latin ABD, Orta Doğu ve Asya ülkelerinden geldiğini dile getiren “Yabancı ortaklarımızla beraber 5 ülkede senede 5milyon doz aşı üretmeye hazırız. Üretim kapasitemizi daha da artırmayı planlamaktayız” dedi.

Aşı geliştirme sürecine dahil olan Dmitriev üretimin önümüzdeki eylül de başlayacağını belirterek aşının isminin Sputnik V olacağını söyledi.

Sputnik, Soğuk Savaş dönemindeki uzay yarışına ve dünyanın ilk yapay uydusuna verilen isim iken, V ise birkaç yabancı dilde aşı kelimesinin ilk harfini temsil ediyor.

Uzmanlar Temkinli: Sorunlarımızı Artırabilir

Rusya’nın aşı ile alakalı yapmış olduğu klinik çalışmaların raporları henüz yayımlanmadı. SARS ve MERS gibi başka koronavirüs çeşitlerine bugüne dek aşı bulunamamış olması ve denemelerin genellikle seneler devam etmesi gibi sebeplerle bilim adamları Kremlin’in açıklamalarını temkinle karşıladı.

Imperial College London’da immünoloji profesörü Danny Altmann, “Güvenli ve etkili olmayan bir aşının kullanılmaya başlamasıyla ortaya çıkacak zararlar, şu anki sorunlarımızı aşırı derecede artırabilir” dedi.

Nottingham Üniversitesi’nden Keith Neal ise, “Bilimsel raporlar yayımlanmadan Rus aşısının etkili olup olmadığını bilmek imkansız. Ayrıca veri kalitesinde de problemler olabilir” açıklamasında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü, aşı adaylarının tescillenmeden önce tüm fazlardan geçmiş olması gerektiğine değiniyor. Örgütün sitesinde Rusya’nın açıkladığı aşı hala deneme aşamasında gözüküyor.

HBR Çaldıran

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK