Erciş’te bir kadın daha Korona Virüsü nedeniyle yaşamını yitirdi

Erciş’te bir kadın daha Korona Virüsü nedeniyle yaşamını yitirdi

0
PAYLAŞ
<

Van’ın Erciş ilçesinde yüksek ateş şikayeti üzerine Erciş Devlet Hastanesi’ne kaldırılan M. Çiftçioğlu yakalandığı Korona Virüsü nedeniyle yaşamını yitirdi.

İlçeye  bağlı Karatavuk (Cülge) Mahallesinde ikamet ettiği belirtilen M. Çiftçioğlu, (67) yaşadığı yoğun öksürük ve yüksek ateş şikâyetleri üzerine ailesinin baş vurduğu 112 servisi tarafından Erciş Devlet Hastanesine kaldırıldı. Kovid-19 acil polikliniğine kaldırılan talihsiz kadın,burada yapılan ilk müdahalede  Koronavirüs salgını şüphesiyle karantina altına alındı.

Alın önlemler çercçevesinde  Van’da Koronavirüs hastalarının tedavi edildiği Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen M. Çiftçioğlu, alındığı yoğun bakım ünitesi servisinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Aynı zamanda Çiftçioğlu’nun yenik virüse yenik düşmesine yol açan KOAH rahatsızlığı olduğu belirtildi.

Yaşanan ölümle ilgili açıklamada bulunan Van Valiliği şu ifadelere yer verdi; “İlimiz Erciş İlçesi Karatavuk Mahallesinde ikamet eden 67 yaşındaki Muhbet Çiftçioğlu 26.03.2020 tarihinde kendisini ziyarete gelen çocuklarını ikametinde misafir ettikten sonra 12.04.2020 tarihinde ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayetleri üzerine Erciş Devlet Hastanesine başvurmuş, yapılan tetkikler sonucu koronavirüs (Covid-19) şüphesi ile Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilmişti. Kalp yetmezliği, hipertansiyon ve KOAH gibi kronik rahatsızlıkları bulunan Çiftçioğlu‘nun 15.04.2020 tarihinde alınan sürüntü örneği ile Covid-19 olduğu kesinleşmişti. Yapılan tüm tedavilere rağmen genel durumu kötüye giden Çiftçioğlu, 19 Mayıs 2020 tarihinde vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz.”denildi.

Ölü sayısında düşüş var

Dünyada son durum giderek kötüleşirken Türkiye’de KOVİD 19 pandemisine yönelik yaşanan gelişmelerle ilgili verileri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya aracılığı ile aktarmaya devam ediyor. Bakan Koca’nın  aktardığı verilere göre son 24 saatte ülkede tespit edilen pozitif vaka, entübe, iyileşen ve ölü sayısını  25 bin 382 koronavirüs testinden bin 22’sinin pozitif çıktığını, 28 hastanın yaşamını yitirdiğini, bin 318 hastanın da iyileştiğini açıkladı.

Erciş’te ölen iki kişide kadın

Erciş’te vaka sayısına yönelik kesin bir bilgiye ulaşılamazken Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı iki’ye yükseldi.Yaklaşık bir ay önce Yeşilova (Sulî) Mahallesinde ikamet eden M.Kurt., isimli bir kadın daha hayatını kaybetmesi üzerine son yaşanan M. Çifçioğlu’nun ölümüyle birlikte ölü sayısı ikiye yükseld. Vaka nedeniyle yaşamlarını yitiren iki kişininde kadın olması dikkat çekiyor.

Erciş Ajans

BİR CEVAP BIRAK