Koronavirüste ikinci dalga beklenirken başka bir tehlike ortaya çıktı: Sahte şafak

Koronavirüste ikinci dalga beklenirken başka bir tehlike ortaya çıktı: Sahte şafak

0
PAYLAŞ
<

Kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs için ikinci dalga iddiaları olsa da uzmanlar ‘sahte şafak’ ismini verdikleri yeni bir tehlikenin kapıda olduğunu belirtiyor.

Avustralya’ya bağlı  Yeni Güney Galler eyaletinde yaşamını sürdüren 35 yaşındaki Mirabai Nicholson-McKellar, koronavirüse yakalandıktan sonra 1 ay boyunca tedavi gördü. Tedavinin ardından evine gönderilen ve 72 saatin ardından karantinadan çıkma izni çıktı.

Hayatının yavaşça normale döneceğini düşünen McKellar, nefes darlığı ve göğüs ağrılarının tekrar ortaya çıkması üzerine acil servise gitti. Genç kadına yapılan testlerde koronavirüs yeniden pozitif çıktı.

ABD merkezli Bloomberg’ün haberine göre McKellar, “Bu ne zaman bitecek, sürekli düşünüyorum. Hala hasta mıyım, değilsem bunu nasıl bileceğim?” dedi.

ÖNLEMLER KALKIYOR AMA…
McKellar, virüsü yendiğini düşündükten sonra belirtileri yeniden görülen ve testleri pozitif çıkan hastalardan yalnızca biri. Bloomberg’ün haberinde giderek artan bu duruma uzmanlar ‘sahte şafak’ adını veriyor. Hastalık sürecinin herkeste farklı işlediğini ifade eden uzmanlar, ülkeler önlemleri yavaş yavaş kaldırırken salgının bu gizemli parçası da çözülmeyi bekliyor.

ÖLÜ PARTİKÜLLER YANILTABİLİR
Güney Kore’de yapılan bir çalışmaya göre, koronavirüsü atlatan hastalara uygulanan nükleik asit testlerinin ölü virüs partiküllerini tespit ederek, enfekte olmayan kişileri hasta gibi gösterebileceği belirtiliyor.

Stanford’dan Yvonne Maldonado, “Herkes bunu çözmeye çalışıyor. Bir insan hasta olduğunda ne yapacağız? Bağışıklık kazandıklarını mı düşüneceğiz yoksa diğer insanlar için potansiyel bir bulaşma tehdidi olduklarını mı?” ifadelerini kullandı.

PSİKOLOJİK TAHRİBAT ARTIYOR
Bu durumun psikolojik tahribatı da artırdığını ifade eden Cleveland Clinic’ten Michelle Biehl, “Çok sayıda hasta ruhsal sorunlarla boğuşuyor. Ne zaman tam olarak iyileşeceklerini bilmek istiyorlar. Bu yüzden anksiyete, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu yaşıyorlar” diye konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK